МЕЖДУНАРОДНО ОТВЛИЧАНЕ НА ДЕЦА
-
Хагска конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца от 1980 г.
-
РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1111 на Съвета от 25 юни 2019 години относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца
Какво трябва да знаем за производството по връщане на деца съгласно Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца от 1980 г.
В последните години, поради увеличаването на фактическо съжителство/бракове между български граждани и чужденци, респективно раждането на деца с двойно гражданство, зачестяват и случаите на международно отвличане на деца.
Причините за трансгранично отвличане на деца от единия им родител могат да бъдат различни. Често това е несъгласие с развод или раздяла между родителите, поради което децата се използват за повод в разрешаването на проблемите между родителите. Причина за отвеждането на детето в друга държава може да бъде и несъгласие със съдебното решение относно родителски права или установен режим на лични контакти, както и вътрешно убеждение на родителя, че детето ще се чувства по-добре в държавата, на която този родител е гражданин или в която ще отведе детето. Не са обаче рядкост и случаите, когато родителят отвежда детето в трета страна, като най-често причината за това е нежеланието му да бъде открито детето от другия родител и намерението му да го откъсне от средата, в която е живяло до момента. Поради това и другият родител няма представа къде е отведено детето. Това всъщност са и най-тежките случаи, защото са свързани с установяване, на първо място, на местоживеенето на детето, а много често практиката е родителят, който е отвел детето, да променя и държавите, за да не бъде установено нито неговото, нито на детето местоживеене.
Като цяло, Хагската конвенция е един от правните инструменти за връщане на детето в държавата по последното му местоживеене. Когато родителите са от държави членки на ЕС, респективно детето е отведено в страна членка на ЕС, приложение намира Регламент (ЕС) 2019/1111 на Съвета от 25 юни 2019 години относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца.
Кога говорим за трансгранично родителско отвличане на дете по смисъла на Хагската конвенция?
Когато дете е изведено от единия родител от държавата, в която е било неговото обичайно местопребиваване в друга държава, без съгласието на другия родител и без съдебно решение, позволяващо му да променя местоживеенето на детето, може да се говори за трансгранично родителско отвличане на дете по смисъла на Хагската конвенция
Какви са целите на Хагската конвенция:
-
да осигури незабавното връщане на децата, прехвърлени незаконно или задържани в някоя от договарящите държави
и
-
да гарантира ефективното спазване на законите, свързани с упражняването на родителските права и правото на лични отношения, на една договаряща държава от другите договарящи държави.
Кога се счита за незаконно прехвърлянето или задържането на дете по смисъла на Хагската конвенция?
-
когато е извършено в нарушение на правото на упражняване на родителски права, предоставено както съвместно, така и поотделно на лице, институция или друг орган, съгласно законите на държавата, в която детето е имало обичайно местопребиваване непосредствено преди прехвърлянето или задържането му;
и
-
по време на прехвърлянето или задържането това право е било ефективно упражнявано съвместно или поотделно или би било упражнявано по този начин, ако не е било извършено прехвърлянето или задържането.
Важно е да се знае:
Решение за връщането на детето, постановено по силата на Хагската конвенция, не засяга по същество правото на упражняване на родителските права.
Кога е налице нарушение по чл. 3 от Хагската конвенция?
-
когато детето е имало обичайно пребиваване в държавата, от която е изведено.
-
Хагската конвенция се прилага по отношение на всяко дете, което е имало обичайно местопребиваване в договаряща държава непосредствено преди да бъде нарушено правото на упражняване на родителски права или правото на лични отношения. Конвенцията престава да се прилага, след като детето навърши 16-годишна възраст (чл. 4 от ХК).
Кой е компетентния административен орган по Хагската конвенция?
- За Република България централен орган по Хагската конвенция е Министерството на правосъдието. Молбите и съобщенията се регистрират в отдел „Канцелария“ на централния орган и се предават на дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“.
-
Централният орган на държавата, в която се намира детето, взема или способства да бъдат взети всички необходими мерки за осигуряване на доброволното връщане на детето (чл. 10 от ХК).
Кой е компетентния съд?
-
в България компетентният съд, който може да постанови връщане на дете по Хагската конвенция, е Софийски Градски Съд.
Кога съответният орган разпорежда незабавното връщане на детето.
-
Когато детето е било незаконно прехвърлено или задържано по смисъла на чл. 3 от Хагската конвенция и от датата на подаване на молбата пред съдебния или административния орган на договарящата държава, в която се намира детето, е изтекъл период от време, по-малък от една година от датата на незаконното прехвърляне или задържане, съответният орган разпорежда незабавното връщане на детето.
-
Съдебният или административният орган, дори ако е сезиран след изтичане на периода от една година, следва да разпореди връщането на детето, освен ако не се установи, че то се е приспособило към новата си среда.
Важно е да се знае, че:
При решаване на въпроса за международната компетентност на българския съд, в случаите на отвличане на дете, е от значение, преди всичко, защитата на неговите интереси.
В производството, също така, съдът следва да установи дали е налице сериозна опасност за връщането на детето в държавата по обичайното местопребиваване, която да го постави в неблагоприятна ситуация, по смисъла на чл. 13, б. "b" от Хагската конвенция. Съдът следва да се води от заложения в преамбюла на ХК принцип, че "интересите на децата са от първостепенно значение при упражняване на родителските права".
Съдът се произнася с решение в едномесечен срок от постъпването на молбата. С решението си съдът може да разпореди връщане на детето в държавата по обичайно местопребиваване или да отхвърли молбата, депозирана чрез централния орган за връщане на детето.
По целесъобразност, когато постанови връщането на детето, съдът може да предприеме временни, включително охранителни мерки в съответствие с член 15 от настоящия регламент, за да се осигури защита на детето от сериозната опасност, посочена в член 13, първа алинея, буква б) от Хагската конвенция от 1980 г., при условие че разглеждането и предприемането на такива мерки не би забавило ненужно производството за връщане. Решение, с което се постановява връщане на детето, може да бъде обявено за временно подлежащо на изпълнение, независимо дали се обжалва, когато връщането на детето преди постановяването на решението по обжалването се налага поради висшия интерес на детето.
Подлежи ли на обжалване решението на Софийски градски съд?
Производството е двуинстанционно. Решението на Софийски градски съд подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд, чието решение е окончателно.
Изпълнение на процедурата по връщане на дете:
След постановяване на окончателното решение на съда по връщане на детето в държавата по неговото обичайно местопребиваване, молителят се снабдява с изпълнителен лист и завежда изпълнително дело пред местен съдебен изпълнител за предаване на детето, по реда на чл. 528 ГПК.